Agricola
Toužili jste někdy mít vlastní hospodářství? Zakládat políčka, pěstovat obilí, pečovat o hospodářská zvířata a bdít nad uživením ostatních členů rodiny? Potom zbystřete, protože právě pro vás bude určena strategická a náročná deskovka Agricola. Musím však upozornit předem – pokud jste jen sváteční hráči deskových her a nejtěžší hrou, kterou jste kdy hráli je Člověče nezlob se, potom na hraní Agricoly rovnou zapomeňte, protože byste se pravděpodobně nezvládli prokousat ani základními pravidly. Agricola je hra opravdových stratégů.
Principy hry
Říkáte si, co může být složitého na obdělávání půdy a pěstování zemědělských plodin? Inu, je to jako v reálném světě, kde je zemědělství mnohem náročnějším oborem, než si většina lidí umí představit. V této deskové hře musí hráči během několika ročních období vybudovat každý na své základní destičce s pustou loukou a chatrčí o dvou místnostech se dvěma sedláky fungující a prosperující hospodářství, a to se vším všudy. Uprostřed stolu je položen plán s dostupnými akcemi a každý hráč, který je zrovna na řadě vybere vždy jednoho ze svých sedláků a navštíví s ním vybranou akci, kterou ihned provede. Může například navštívit rybník a pomocí akce rybolov nalovit ryby, kterými v období sklizně nakrmí svoji rodinu. Může také zajít na trh a z něj si přinést stavební suroviny, díky kterým rozšíří svou chatrč o novou místnost a do ní časem pořídit potomstvo. Stejně tak může svůj tah využít na stavbu plotů a pořízení hospodářských zvířat, zorání pole, setbu zemědělských plodin, nebo třeba stavbu pece, ve které bude péci chléb. Možností je neskutečné množství a každý hráč tak při každé akci jednoho ze svých sedláků nějakým způsobem pracuje na rozšíření, či vylepšení svého hospodářství a během toho musí dávat pozor na to, aby dokázal ať už rybolovem, pěstováním plodin, nebo zpracováním hospodářských zvířat ze svých pastvin nasytit rodinu, protože při nedostatku jídla k obživě bude hráč penalizován trestnými body. Během každého období může hráč provést tolik akcí, kolik má sedláků, takže primární starostí kromě obživy je rozšiřování a modernizace jeho domku, do kterého poté díky akci potomstvo mohou přibývat noví sedláci, bez kterých se v dalších fázích hry rozhodně neobejde. Čím více sedláků v hospodářství žije, tím více práce se během jednoho období zvládne, ale také je třeba sehnat o to více jídla k jejich obživě.
Tím jsem se dostal k samotnému bodování – technicky vzato je nutné nahromadit co nejvíce bodů, protože který hráč bude mít na konci hry bodovou převahu, vítězí. Body získáváte za téměř všechny úspěchy při rozšiřování své farmy. Za nové místnosti svého domku, za jeho vylepšování (dřevěnou chatrč vylepšíte na jílovou chýši, a poté třeba i na kamenný dům), za množství hospodářských zvířat na vašich pastvinách, počet sedláků na farmě, rozlohu políček, zásoby vypěstovaného obilí a zeleniny, výbavu farmy (různá ohniště, kamna a studny, díky kterým můžete svá zvířata zpracovávat na maso, nebo také pece k pečení chleba), a velké množství dalších faktorů. Každá sranda však něco stojí a vy se budete muset rozhodnout, zda se vydáte cestou pěstování a pečení chleba, nebo množením a zpracováním hospodářských zvířat (ovcí, prasat a krav).
Agricola umí být velmi frustrující hrou. Každý hráč chce totiž mít co nejlepší hospodářství, pěstovat tuny obilí, péct tucty bochníků chleba a chovat v oplocených pastvinách co nejvíce druhů a kusů zvířat. Stejně tak bude chtít každý co největší kamenný dům s co nejvíce sedláky a s pořádnou výbavou ve formě velkých pecí, studen na vodu a mnoha dalších vymožeností, které lze za sehnané dřevo, kámen, jíl a rákos pořídit. Ale pokud nejste strategický mág a génius, budete se muset téhle myšlenky vzdát a dát se jen některými cestami, protože během omezeného počtu období, která hra dává k dispozici, zkrátka nemáte šanci stihnout úplně vše a to hlavně z toho důvodu, že když nutně potřebujete dřevo, ovšem některý ze sedláků soupeřů tuto akci obsadí a dřevo si vezme pro sebe, musíte čekat až do dalšího období a doufat, že se k akci dostanete dříve, než další sedláci. A tak to chodí s kompletně všemi akcemi v celé hře – kdo dřív přijde, ten dřív mele a i když máte vymyšlenou dokonalou strategii, jak postupně vybudovat vzkvétající hospodářství, můžete si být jisti tím, že vám to některý z jiných hráčů ať již chtěně, či nechtěně překazí.
Do hry vstupuje poměrně velké množství nejrůznějších karet. Akce, které sedláci mohou na centrálním hracím plánu provádět se postupně odkrývají formou otáčení karet. Vaši sedláci se mohou naučit různá povolání, která do hry přináší výhody a ta jsou také na kartách. Stejně tak malé a velké vybavení, kterými si farmu technologicky zlepšujete jsou na dalších kartách. Těch karet je na můj vkus až příliš mnoho a často jsou poměrně složité, takže musíte všem kartám ve hře věnovat poměrně hodně pozornosti, kterou byste jinak mohli upřít zcela jinam, hlavně na strategii budování farmy. Během hry navíc shromáždíte mnoho různých povolání a výbavy, takže na už tak zcela obsazeném stole velkou a rozlehlu hrou musíte ještě najít místo na mnoho dalších karet, jejichž popisům musíte konstantně věnovat pozornost, jinak zapomenete v určené fázi hry čerpat jejich výhody.
Grafické zpracování
Agricola na hráče umí dýchnout svou atmosféru. Přemýšlíte o tom, kde sehnat rákos na novou střechu, jak kvalitní pořídit kamna, aby ze selátka bylo co nejvíce masa a to všechno jakoby se téměř ve skutečnosti na vaší destičce, která představuje farmu, odehrávalo. Kolem políček louky totiž stavíte opravdové dřevěné ploty, ve kterých velmi tvarově i barevně povedená hospodářská zvířata chováte. Na zoraných polích vidíte aktuální úrodu obilí a zeleniny, a opodál leží obytná budova s bydlícími sedláky. Vše, co v průběhu hry uděláte se na vaší farmě promítne a vypadá to opravdu kouzelně, jakoby vám opravdové hospodářství rostlo pod rukama. Výtkou je však to, že ve hře je velké množství různých součástí a pomocných hracích desek a plánů, přičemž téměř vše to vypadá tak nějak stejně. Sice moc hezky, v kombinaci zelených a hnědých barev, ale orientace v tom obrovském množství herního materiálu, který vypadá tak nějak stejně je hodně složitá. Zkušenější hráči si však na tento fakt rychle zvyknou a pro jiné, než zkušené hráče tato hra vlastně moc není.
Shrnutí
Agricola je bezesporu úžasná hra, která ve složitosti a věrohodnosti nemá příliš obdoby a svědčí o tom i fakt, že od jejího uvedení v roce 2007 se stále až dodnes těší obrovské oblibě a stala se stálicí na deskoherních turnajích a srazech. To, že sváteční hráči si ji nemají šanci téměř ani zahrát, natož užít, je sice platný fakt, ale rozhodně se nedá považovat za důvod ke snížení hodnocení. Zkrátka a dobře je tohle hra pro zkušené hráče, kteří vědí, co dělají. Fakt, že hra dokáže být velmi těžce frustrující, když hráč nestihne udělat vše, co chtěl (a že to nestihne téměř nikdy) je nutný k tomu, aby se vždy správně rozhodl, kterou cestou se dá a jak se bude umět přizpůsobit překážkám, kdy mu sedláci soupeřů vyfouknou potřebné suroviny, nebo vykoupí všechna hospodářská zvířata na trhu. Pokud nebude opatrný a bude příliš riskovat, může snadno rodinu dostat do potíží a období plného hladu a záporných bodů. Hlavní opravdovou nevýhodu spatřuji v obrovském množství nejrůznějších karet, které ztěžují soustředění se na hlavní strategii, ale také přípravu a sklizení hry. Přitom nejsou až tak důležitým prvkem a většinou přinášejí jen drobné výhody, samozřejmě až na karty velkého vybavení typu ohniště nebo pec, bez kterých se neobejdete. Takže znovu – Agricola je úžasná hra, ale musíte být ostřílený hráč a mít kolem sebe partu podobných lidí a několik dlouhých hodin času. Pokud však tyto podmínky splníte, hra se vám odvděčí zatraceně zábavně stráveným časem a krásným pohledem na vlastní hospodářství, které vám vzkvétá pod rukama.
Uděluji 85%