Indiana Jones 1 – Dobyvatelé ztracené archy
Čas na trochu klasiky. Filmovou sérii Indiana Jones jsem chtěl načít už hodně dlouho a ten den právě nadešel. Tahle klasika, která se mi v hlavě usadila převážně po neustálých zmínkách v seriálu Big Bang Theory, nabízí nahlédnutí do špičkové filmařiny osmdesátých let.
Indiana Jones je v běžném životě usedlý přednášející archeolog, ale když se namane příležitost, oblékne se do divočiny, vybaví se bičem, rázným ostrovtipem a vyrazí za dobrodružstvím, při kterém vždy přiveze domů do muzea nějaký cenný archeologický nález. Tentokrát je vyslán přímo vládou Spojených států, aby nacistům vyfoukl tisíce let ztracenou Archu úmluvy, kterou intenzivně hledají, a s pomocí které by mohli zvrátit vývoj války na svoji stranu. Indy při svém pátrání procestuje mnoho světových koutů, aby nakonec své pátrání ukončil v Egyptě, kde celý děj vyvrcholí. Celkový pohled na příběh je z mé strany kladný, už od začátku mě film vtáhnul do děje a snad ani na chvíli jsem se nenudil. Jediná škoda je fakt, že ke konci nepřijde žádná gradace, žádné velké překvapení, nebo cokoliv, co by linku příběhu ještě více našponovalo. Celá stopáž dá se říct probíhá v naprosto lineární intenzitě napětí, zajímavosti a zábavnosti, takže najednou přijde konec a vy to skoro ani nezaznamenáte, což je velká škoda. Nicméně hlavní hrdina v podání Harrisona Forda je opravdu ikonická postava, která ze sebe sype jednu hlášku za druhou a svým vlastním způsobem předbíhá vývoj filmového humoru o desetiletí.
Kvalita zpracování je na tehdejší dobu fantastická, na obrazovce se vám dostane ukázky poctivého filmového řemesla v tom nejhlubším smyslu této fráze. Počítačové efekty (když se dobře udělají) jsou krásná věc, ale tahle poctivá filmařina, to bylo opravdové umění. A jestli ji v této podobě máte rádi, první Indiana Jones je jasnou volbou. Tuhle Spielbergovu tvorbu si navíc nemusíte bát užít na pořádné zvukové sestavě, protože i audio efekty jsou na špičkové úrovni.
Uděluji 70%